Η στοματική υγιεινή αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της συνολικής υγείας μας. Η σωστή διατροφή παίζει καθοριστικό ρόλο στη διατήρηση της υγείας των δοντιών και των ούλων. Σε αυτό το άρθρο, θα εξερευνήσουμε χρήσιμες συμβουλές για τη σωστή διατροφή που διασφαλίζει την καλύτερη δυνατή στοματική υγιεινή.
Η συχνότητα και η ποιότητα των τροφών επηρεάζουν καθοριστικά την εμφάνιση τερηδόνας.
Η αποφυγή ζαχαρούχων και κολλωδών τροφών είναι σημαντική για τη στοματική υγεία.
Η σωστή χρήση του μπιμπερό και ο καθαρισμός των δοντιών μετά το γάλα είναι απαραίτητα για τα βρέφη.
Η καταγραφή της διατροφής μπορεί να βοηθήσει στην αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση προβλημάτων στοματικής υγείας.
Σε ορισμένες περιπτώσεις, για την αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση ενός περιστατικού, συστήνεται η συμπλήρωση από τους γονείς ενός ημερολογίου δίαιτας. Αυτό μπορεί να βοηθήσει στον εντοπισμό προβληματικών διατροφικών συνηθειών και στη διαμόρφωση ενός πιο υγιεινού προγράμματος διατροφής.
Συνιστάται το βούρτσισμα των δοντιών τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα, το πρωί και το βράδυ πριν τον ύπνο. Για τα μικρά παιδιά, οι γονείς θα πρέπει να βοηθούν στο βούρτσισμα μέχρι να αναπτύξουν επαρκείς δεξιότητες.
Τροφές πλούσιες σε ασβέστιο και φώσφορο, όπως τα γαλακτοκομικά προϊόντα, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά και τα ψάρια, βοηθούν στην ενδυνάμωση των δοντιών. Επίσης, τροφές με υψηλή περιεκτικότητα σε νερό και φυτικές ίνες, όπως τα μήλα και τα καρότα, βοηθούν στον καθαρισμό των δοντιών.
Σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικανικής Οδοντιατρικής Ένωσης, μπορείτε να ξεκινήσετε τη χρήση οδοντόκρεμας με φθόριο μόλις εμφανιστεί το πρώτο δόντι του μωρού. Χρησιμοποιήστε μια ποσότητα στο μέγεθος ενός κόκκου ρυζιού για παιδιά κάτω των 3 ετών και στο μέγεθος ενός μπιζελιού για παιδιά 3-6 ετών.
Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας:
Αυτά τα στοιχεία υπογραμμίζουν τη σημασία της σωστής στοματικής υγιεινής και διατροφής από μικρή ηλικία. Με την εφαρμογή των παραπάνω συμβουλών και την τακτική επίσκεψη στον οδοντίατρο, μπορούμε να διασφαλίσουμε την καλή στοματική υγεία για εμάς και τα παιδιά μας.